The Maker (2010) – Twórca

The Maker, który można przetłumaczyć jako „twórca”, to tytuł króciutkiego filmu animowanego w reżyserii Australijczyka Christophera Kezelosa. Film ten zachwycił mnie swoją skondensowaną, symboliczną, bajkową formą, w której skrywa się próba ukazania jakie jest życie, jak bardzo jest ulotne i jak się w nim odnaleźć. Na stronie internetowej filmu sam reżyser wyjaśnia, że motywem przewodnim The Maker była myśl: „life is what you make it” – czyli życie jest takim, jakim je stworzysz.

Film ten zmusza do zastanowienia się nad tym kim jestem i jakie chcę mieć życie w tej ograniczonej przestrzeni czasowej jaka jest mi dana – i to wszystko pomimo, a może właśnie dlatego, że głównym bohaterem nie jest człowiek lecz istota człekokształtna, przypominająca swym wyglądem królika czy też zająca – postać symboliczna, baśniowa, jakby ze snu.

W pierwszym ujęciu widzimy zbliżenie na oczy tej postaci, rozbiegane, przestraszone. Istota jest zmieszana, zastygła w bezruchu i ciszy. Nagle dostrzega obracającą się klepsydrę, w której powoli zaczyna przesypywać się piasek i jej oczy nagle nabierają wyrazu – istota zabiera się za działanie, za pracę twórczą, rezultatem której będzie odkrywanie życiowego celu, przeróżnych uczuć, duchowości i zachwytu nad dziełem stworzenia. Bohater błądzi, szuka najlepszych dla siebie rozwiązań i je znajduje aby wreszcie przekazać swoje odkrycia dalej, tak aby ktoś, kto przychodzi po nim mógł również skorzystać z tej wiedzy na swojej osobistej drodze życia.

Film jest bardzo wzruszający, a zakończenie najpierw zbija z tropu (zarówno jednego z bohaterów, jak i widza) ale już po chwili orientujemy się, że dzięki temu zaskakującemu zakończeniu film nabiera pięknej, symbolicznej formy i głębi. Interesująca jest tutaj również symbolika głównego bohatera – dość sympatycznego stworka, nieco gotyckiego w stylu, nieco mrocznego lecz gdy się uśmiecha wyraz jego fizjonomii natychmiast łagodnieje.

Zastanawiało mnie dlaczego twórcy filmu wybrali symbolikę królika (ew. zająca) aby ukazać ludzki los. Odpowiedź na swój dylemat znalazłam w eseju autorstwa Terri Windling pt. The Symbolism of Rabbits and Hares. Autorka pisze o tym, jak w mitologii i wierzeniach starożytnych cywilizacji postrzegano te uszate zwierzęta. Królik i zając często były archetypowym symbolem kobiecości, długowieczności i ponownych narodzin, czy wręcz nieśmiertelności. Zdarzało się, że były postrzegane jako symbole przeciwstawnych cech: sprytu i głupoty, odwagi i tchórzostwa. W niektórych krajach widziano w nich posłańców bogów podróżującym przy świetle księżyca, niekiedy zając był samym bogiem we własnej osobie, przebiegłym lecz potężnym twórcą.

Symbolika królika i zająca w połączeniu z boskością, a także księżycem przewija się od wierzeń starożytnych Chin, po starożytny Egipt, Grecję, Meksyk i Indonezję. Freja, nordycka bogini wojny, kobiecych tajemnic i magii, miała za swoich najbliższych pomocników zające, a Kaltes – księżycowa bogini wierzeń zachodniosyberyjskich, nie raz przemierzała wzgórza i doliny pod postacią zająca.

Windling opisuje również  plemiona Ameryki Północnej, m.in. takie jak Algonkinowie, Odżibwejowie, Winebagowie czy Lisy, mające mocno w swej tradycji zakorzenionego, potężnego bohatera ludowych opowieści o imieniu Nanabozho – Wielki Zając, który ma boskie właściwości – często postrzegany jako ten, który przynosi światło i ogień, stwórca Ziemi o wielu twarzach.

Wreszcie bogini wierzeń anglosaskich Ostara wraz ze swą celtycką odpowiedniczką Eostre – księżycowe boginie płodności, wiosny i śmierci, odkupienia i zmartwychwstania również przybierały postać zająca. Celtowie nie spożywali królików ani zajęcy, ponieważ uważali je za mistyczne zwierzęta. Uważano, że króliki zamieszkujące podziemne nory potrafią komunikować się z duchami, i że są łącznikami żywych ze światem umarłych.

Wydaje się, że niemal boska symbolika królika i zająca niesie w sobie tajemnicę stworzenia i wiecznego życia, dlatego twórcy The Maker zastosowali ją w swoim filmie. Uszaty bohater jest tutaj bajkowym uosobieniem istoty ludzkiej, rzuconej w tryby życia niejako nie na własne życzenie, która krok po kroku odkrywa znaczenie swojej egzystencji.

Takie poszukiwanie jest dość częstym motywem filmowym, ponieważ jak sądzę dotyczy wielu z nas. Czytając autobiografię jednego z moich ulubionych reżyserów, Krzysztofa Kieślowskiego, natknęłam się na opis, w którym wyraził tematykę swojej twórczości następująco:

Od pierwszych do ostatnich filmów cały czas opowiadam historie właśnie na temat człowieka, który nie bardzo może się zorientować w świecie, nie bardzo wie, jak żyć, […] i dość desperacko szuka. Szuka odpowiedzi na podstawowe pytania: Po co to wszystko? Po co rano wstawać? Po co wieczorem kłaść się spać? Po co się znowu budzić? Jak spędzić ten czas między jednym a drugim przebudzeniem […]

Bohaterowie filmów Kieślowskiego nie zawsze znajdują odpowiedzi, tymczasem bohater The Maker  odnajduje to czego szuka. Może dlatego ten film tak zapada w pamięć, bo daje nadzieję. W tym nieco mrocznym, zamkniętym świecie, uszate stworzenie polegające na wiedzy, która została mu przekazana, a także na własnej intuicji osiąga swój cel, w jakże piękny i mądry sposób. Jest to chwila dość poruszająca, ponieważ jak wszystko w życiu, nie trwa zbyt długo. Po chwili rzeczywistość wokół głównego bohatera ulega przemianie, on sam poddaje się nieubłaganemu upływowi czasu i za chwilę już ktoś inny wkracza na scenę.

The Maker to wielowymiarowa, uniwersalna historia człowieka – jednak opowiedziana zwięźle, prosto i przekonująco. Uważam, że twórcy filmu wykazali się wielką przenikliwością, inteligencją i wrażliwością budując tę opowieść i powołując do życia jej głównego bohatera, w którym symbolicznie skrywa się los każdego z nas.

The Maker – oficjalna strona filmu

The Symbolism of Rabbits and Hares – esej Terri Windling

Autobiografia, Krzysztof Kieślowski – informacje o książce

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s