Moonrise Kingdom. Kochankowie z Księżyca (2012)

Wes Anderson to reżyser niezwykły. Bardzo wcześnie zdołał wypracować swój charakterystyczny styl opowiadania słodko – gorzkich, komediowych historii zaludnionych postaciami, które choć żyją blisko siebie pełne są dystansu emocjonalnego i wewnętrznych rozterek, często outsiderzy starający się uporządkować swoje małe światy z lepszym lub gorszym skutkiem.

Są to postacie przeważnie niezwykle inteligentne, o bogatym choć „pokręconym” życiu wewnętrznym, jakby nieco nie z tego świata. Taki jest właśnie Steve Zissou w Podwodnym Życiu ze Stevem Zissou, zapamiętale przemierzający morza z kamerą i gronem podobnych mu zapaleńców lub Royal Tennenbaum z Genialnego Klanu szukający przebaczenia w swojej rodzinie, nie wspominając o jego nieprzeciętnie uzdolnionych, neurotycznych dzieciach, z którymi tak ciężko mu nawiązać kontakt.

Taki jest też główny bohater Kochanków z Księżyca,  chłopiec o imieniu Sam, grany przez świetnego debiutanta Jareda Gilmana. Sam jest sierotą, bezceremonialnie odrzuconym przez rodzinę zastępczą, zamkniętym w sobie problematycznym nastolatkiem, przebywającym na obozie skautów, z którego ucieka by przeżyć przygodę swego życia, znaleźć miłość, przyjaciół i kilka cudownych rozwiązań swojej nie do pozazdroszczenia sytuacji.

Wes Anderson razem z Romanem Coppolą stworzyli ciepłą i niezwykle przyjemną dla oka historię. Bo Kochanków z Księżyca głównie ogląda się z zachwytem nad niezwykle precyzyjnie zaplanowanymi kadrami, aktorami poruszającymi się w ściśle określonym rytmie i kierunkach, co nadaje całej historii wymiar nieco bajkowy, odrealniony i również odzwierciedla stany emocjonalne bohaterów – zamkniętych w pułapkach własnych, często sztywnych przekonań, które z czasem udaje się im przełamać.

W tej historii zachwyca zarówno Edward Norton jako ciepły, bohaterski i opiekuńczy harcmistrz Ward oraz Bruce Willis jako policjant, pozornie nieudacznik, który wykazuje się hartem ducha i okazuje bezwarunkową miłość, gdy tego potrzeba. W filmie występuje też stały aktor andersonowski, niezastąpiony Bill Murray oraz gama świetnych i sprawdzonych aktorów takich jak Frances McDormand, Tilda Swinton czy Jason Schwartzman.

Podsumowując Kochankowie z Księżyca to inteligentny film, gdzie prosta historia opowiedziana jest w wyszukany stylistycznie sposób – prawdziwa celebracja kina i języka filmowego, a także tego ludzkiego, którym porozumiewamy się na co dzień szukając miłości i porozumienia z naszymi bliskimi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s